Seminarski i Diplomski Rad

Karakteristike razvoja turizma Crne Gore
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: VTŠ

1.1 Uvod
Republika Crna Gora je jedna od najstarijih evropskih država. Smeštena je na jugozapadnom delu balkanskog poluostrva, na južnoj obali Jadranskog mora. Površina ove države iznosi 13 218 km2, a u njoj živi 648 000 stanovnika.
Zbog svog geografskog položaja bila je meta naseljavanja raznih naroda i kultura. Na njenom tlu su se smenjivale hrišćanska,muslimanska, ilirska, vizantijska, turska i slovenska civilizacija.
Postoji mnogo legendi o imenu ove zemlje. Po jednoj, ime su joj dali moreplovci, jer im je sa pučine delovala vrletna i mračna, po drugoj naziv potiče od neprijatelja , zbog loše sreće koja bi zadesila svakog ko bi pokušao da je pokori. Ipak, najverovatnije je da naziv potiče od Crnojevića, poslednjih srednjovekovnih vladara Zete.
1.2 Prirodni uslovi
Crna Gora je planinska, primorska i kontinentalna zemlja. Prostire se između 41◦ 51' i 43˚ 30' severne geografske širine i između 18˚ 26' i 20˚ 21' istočne geografske dužine. Ima 270 sunčanih dana, a prosečna godišnja temperatura iznosi 15,5˚. Kupališna sezona traje 6-7 meseci.
Dužina crnogorske obale iznosi 293 km, sa 117 peskovitih plaža.
Parlament Republike Crne Gore je 1991.godine usvojio deklaraciju kojom se definiše Crna Gora kao Ekološka država. Obiluje jezerima, kojih ima oko 40, a reke i rečni tokovi su među najčistijim u Evropi. Šume, pašnjaci i livade čine 80% teritorije. Na području Crne Gore raste 2833 biljnih vrsta i podvrsta.Crna Gora ima 4 nacionalna parka: Durmitor, Biogradska Gora, Lovćen, Skadarsko jezero, a grad Kotor i kanjon Tare su pod zaštitom UNESCO-a.
1.3Oblici turizma u Crnoj Gori
S obzirom da je Crna Gora planinska i primorska zemlja, postoje mogućnosti kombinovanja planinskog i primorskog turizma. Primorski turizam je najvalorizovaniji oblik turizma u Crnoj Gori. U turističkoj ponudi primorskog turizma, akcenat je na kupališnom turizmu, a osim toga u Crnoj Gori su različito razvijeni: nautički turizam, ronjenje, kultura manifestacije...
Svi gradovi na crnogorskom primorju poseduju marine, koje ne zadovoljavaju standarde.
Važno je istaći da je otpočeto sa realizacijom pojedinačnih projekata u Budvi, Kotoru, Tivtu. Programom i planom razvoja ovog oblika turizma, predviđena je izgradnja 16 manjih i većih marina i turističkih luka ukupnog kapaciteta 3.814 vezova u moru i 762 mesta na kopnu.
Posle kupališnog turizma najviše valorizovani oblik turizma je zimski turizam. Durmitor poseduje smeštajne kapacitete od 1060 ležajeva (801hoteli; 120moteli; 16 pansioni; 70odmarališta; 53planinski domovi). Bjelasica ima smeštajne kapacitete od 773 ležaja ( 320 hotela; 86motela; 27 vila; 40 pansiona ; 90 planinskih odmarališta). Prokletije imaju smeštajne kapacitete od 321 ležajeva (251 hoteli; 30 planinskih domova).
Zdravstveni turizam je oblik turizma zasnovan na pružanju usluga iz oblasti medicine. Ovaj oblik turizma u Crnoj Gori je neravnomerno razvijen. U organizaciji zdravstvenog turizma Crne Gore spadaju: Mediteranski zdravstveni centar Dr Simo Milošević u Igalu kod Herceg Novog; Institut za rehabilitaciju Vrmac u Prčnju kod Kotora, hotel 4. jul u Lučicama kod Petrovca.. Ovaj oblik turizma je u drugoj polovini XX veka ostvario značajne direktne i indirektne uticaje na privredu Crne Gore.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!